Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu

Doprava zdarma:

Pro ČR - od 500 Kč!

Mimo ČR - od 1 500 Kč!

Nejnižší poštovné pro Váš spokojený nákup!

 

  do 9:30.

            do 15:00.         

 

AKTUÁLNÍ AKCE:

Za každých 1 900 Kč Citron silice ZDARMA! (za 3 800 Kč 2 ks, atd.)

Za každých 3 200 Kč Přírodní chininová voda ZDARMA! (za 6 400 Kč 2 ks, atd.)

  Odměňovat Vás za nákupy je naše radost. 

Akce platí do 15.8.2022

Vyhrazujeme si právo AKCI kdykoliv zrušit či změnit. Děkujeme za pochopení.

 

 

Náš blog: Grapefruit:

 

Recenze našich zákazníků:

"S obchodem jsem byla velice spokojena a doporučila bych ho každému. Byla dodržena cena i termín dodání. Komunikace eshopu byla vynikající dalo by se říct nad 100 procent. Opravdu vřele a upřímně doporučuji." W.

Nakupuji zde již třetím rokem a opět dávám palec nahoru. Pro mě absolutní špička :o). S.

 

Zboží.cz

 

Náš tip:

Powerful Worker - Colostrum z Beskyd:

Přírodní deodorant:

Přírodní regenerační šampon proti vypadávání vlasů:

 

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Zdravá strava
28.05.2019
Komentáře (0)

Zdravá strava

Strava

 

Dobré zdraví musí mít pevné základy.

Když vycházíme z toho, jak jsme utvořeni a že naše tělo funguje komplexně, základem pevného zdraví jsou 3 základní pilíře:

1. STRAVA

2. POHYB

3. PSYCHIKA

V dnešním díle si rozebereme první pilíř – stravu.

 

Doba bez umělých přísad

Při vzpomínce na dětství nemohu zapomenout na babiččiny domácí koblížky. Líbezně voněly široko daleko a nám dětem se sbíhaly sliny jedna radost. Nejhezčí na tom ale bylo to, že každý koblížek měl jedinečný tvar. Některý byl dokonale kulatý, ale těch nebylo mnoho. Více bylo těch „nepovedených“. A ty „nepovedené“ jsem měl nejraději. Z některých už vytékala marmeláda, jiné byly roztomile šišaté apod.
Dnes mi tak koblížky nechutnají. A to i přesto, že mám díky babičce koblížky moc rád a navíc jsou dnes mnohem dostupnější. Vždyť stačí zajít do supermarketu a máme tam koblížků, kolik budeme chtít. Ale každému chybí ta jedinečnost! Všechny totiž jsou jeden jako druhý.
Čím to je?
Dnes totiž musí být všechno rychle a výhodně. Proto se do těsta na koblížky (ale také na chleba, rohlíky apod.) přidávají umělé přísady, které zajistí, že jsou koblížky či chleba sice rychle hotové, ale jeden jako druhý.

Dále. Objevili jste už někdy v nějakém supermarketu např. v jablíčku zakousnutého červíka?
Proč se mu do tak nádherně červených jablíček moc nechce? Že by mu nevoněl ten chemický postřik, kterým se natírají, aby déle vydržely?
Asi si dokážete představit, co se pak dává do pokrmů, které vydrží ještě déle - měsíc nebo dokonce rok – zkuste zabalit koláč do igelitu cca na půl roku... Jaké množství a jak silné chemické prostředky se tak dostanou do našeho těla běžnou konzumací!

A co tekutiny? Kupte si limonádu nebo džus např. s příchutí pomeranče, a to za pár korun. Krásně oranžová limonáda, opravdu jako z pomeranče. Zkuste si ale doma naředit vodu se šťávou z opravdového pomeranče. Kolik pomerančů byste potřebovali, abyste dosáhli požadované barvy, která se nabízí v obchodech? A nakolik by vás to vyšlo? Vešli byste se do té ceny? Když si pak přečtete složení dané limonády, zjistíte, že tam žádná pravá šťáva z lákavě vyobrazeného ovoce není, ale objevíte tam jakési přidané konzervanty, které sice zabraňují plísním, ale pro lidský organismus znamenají obrovskou zátěž a mají za následek vážné zdravotní potíže!

A mohli bychom pokračovat...

 

 

Dvě zásady zdravé stravy?

Jednoduše řečeno - všechno. Avšak za předpokladu dodržení dvou zásad. Zdravá strava musí být:

 

1. PŘÍRODNÍ

Jsme součástí přírody, proto veškerá strava, kterou přijímáme, by měla být co nejblíže přírodě. Tedy ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy i obilniny nejlépe přímo ze zahrádky.

 

2. PESTRÁ

Jen díky pestré stravě zajistíme svému tělu všechny potřebné živiny. Zařaďte proto do svého jídelníčku vše, co je možné v našich podmínkách konzumovat. Jednotlivé potraviny pravidelně obměňujte.

Pamatujte přitom na to, že ovoce a zelenina vypěstované v našich podmínkách jsou v daleko přirozenějším stavu než např. exotické ovoce, které musí dozrávat uměle. Díky převozu a použité chemii je navíc plné kyselin, kterých se tělo obtížně zbavuje.

Dejte proto přednost domácímu jablíčku před banány či citrusy (pokud si je ovšem nevypěstujete sami doma – což není až tak náročné).

 

Co zařadit primárně do jídelníčku?

Nebudeme si proto uvádět konkrétní potraviny, které nám zaručí dobré zdraví. To budeme mít zajištěno, bude-li naše strava pestrá. Uvedeme si pouze, co bychom měli konzumovat často a pravidelně:

 

Vitamín C – naše tělo jej není schopno samo produkovat, proto je nutné jej neustále doplňovat. Jezte jablka, černý rybíz, jahody, meruňky, třešně, šípky, řeřichu, zelí atd. Omezte ale tepelné úpravy, které jeho účinek oslabují.

Vláknina – pravidelnou konzumací vlákniny v určité míře vyženeme z těla škodlivé látky. Jezte proto jablka, papriku, listovou zeleninu, reveň, celozrnné výrobky, luštěniny...

Med – tento všestranný lék by na našem stole neměl chybět. Dosud nebylo objeveno nic, čemu by škodil. Dokáže spolehlivě nahradit spoustu dnes doporučovaných léků. Působí příznivě snad na všechny orgány v těle, ale taktéž zevně a také na naši psychiku. Silnějšího účinku lze dosáhnout v kombinaci se skořicí.

Česnek – nutno podotknout, že podobně jako taktéž důležitá cibule neprospívá čichovým orgánům. Jinými slovy, kromě nemoci vyžene i nezvanou návštěvu :-). Je to silný antioxidant posilující imunitu, který by v kuchyni neměl chybět.

Olivový olej – je plný antioxidantů a chrání naše buňky před útokem volných radikálů. Pravidelné užívání olivového oleje stabilizuje buněčné membrány, které jsou pak odolnější vůči rozrušení. Používejte ale výhradně panenský olivový olej, pouze ten je totiž připravován z čerstvých oliv mechanicky.

Ryby – jsou důležité hlavně díky obsahu vzácných omega-3 mastných kyselin. Zařaďte je do jídelníčku aspoň 2x týdně.

Červená řepa – posiluje imunitu, podílí se na krvetvorbě a má také detoxikační schopnosti. Je s ní navíc docela legrace - když Vás vyděsí do červena zabarvenou močí :-).

Košťáloviny zařaďte pravidelně do svého jídelníčku zelí, brokolici, květák, růžičkovou kapustu. Pomohou Vám posilovat obranyschopnost, ale působí i preventivně zejména proti nádorovému bujení.

Jogurty s probiotickou kulturou – obsahují bakterie, které nám střeva očistí od hnilobných bakterií. Výsledkem bude posílená imunita.

 

 

Příště si řekneme něco o druhém pilíři zdravého organismu – pohybu.

 

 

 

Náš tip:

Na podporu trávení a vylučování na bázi chlorelly:

Euniké Red - pro ženy.

Euniké Red

Euniké Blue - pro muže.

Euniké Blue

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli